„Kliimamuutuste ABC“

Kellele on „Kliimamuutuste ABC“ õppematerjal mõeldud?

Õppematerjal on loodud kõigile õpetajatele, sõltumata keda ja mis ainet või aineid nad õpetavad. Õppematerjal sobib ka vanema kooliastme õpilastele. Kuna tegemist on internetist avalikult kättesaadava materjaliga, on õppima oodatud kõik Eesti inimesed, keda kliimateemad huvitavad ning kes soovivad nende kohta saada tänapäevase teaduse tasemel teavet. Tegemist on teadlaste poolt koostatud globaalsete kliimamuutuste väga üldisi arusaamu tutvustava materjaliga.

Õppematerjali ülesehitus

„Kliimamuutuste ABC“ koosneb kolmest kliimamuutuste sisu avavast õpiobjektist: (A) kliimamuutuste pohjused, (B) kliimamuutuste mõjud ja (C) kliimamuutuste lahendused. Need õpiobjektid sisaldavad selgitavat teaduspõhist teksti koos mõtlema ärgitavate küsimustega. Iga teema all on ka auditoorsetel koolitustel esitatud lühiloengud erialateadlastelt. Ka neile loengutele eelnevad küsimused loengus kõige olulisema märkamiseks. Neljas õpiobjekt annab juhised ühe kliimaskeptikute tüviteksti Eesti Ekspressis ilmunud Endel Lippmaa intervjuu kriitiliseks analüüsiks. Viienda plokina on lisaulesanded, mis pole tekstiga otseselt seotud. Sõnastikku on kogutud kõige olulisemad mõisted. „Kliimamuutuste ABC“ teksti on võimalik eraldi pdf failina välja trükkida. Kõigi õpiobjektide alguses on õpijuhised.

„Kliimamuutuste ABC“ teksti ja sisuküsimuste autorid: Velle Toll (juht), Aet Annist, Liisi Jakobson, Erko Jakobson, Aveliina Helm, Mariliis Kolk, Jaanus Terasmaa, Mikko Buht, Grete Arro, Merrit Shanskiy, Piia Post, Kristel Uiboupin, Tõnis Rüütel, Helin Semilarski, Elis Vollmer, Evelin Jürgenson, Jürgen Aosaar, Veljo Kabin

Eesti keele toimetaja: Egle Heinsar

PDF versiooni on: küljendanud Elis Vollmer, toimetanud Piia Post

Venekeelse versiooni on tõlkinud: OÜ Luisa Tõlkebüroo, toimetanud Piia Post ja Svetlana Pudova

Videod on üles võtnud: UTTV, Jaanus Terasmaa, Tõnis Rüütel, Anastassia Tuuder

Praktilise ülesande idee autoriteks on Piia Post, Maria Jürimäe, Tiina Tamm, Ene Indermitte, Eva-Maria Riso ja Piret Kärtner.
Koostamisele ja arendamisele on kaasa aidanud Kristel Uiboupin, Veljo Kabin, Birgit Viru, Helin Semilarski, Katrin Vaino, Aigi Kikkas, Kaire Jõgi, Kait Krull, Ly Sõõrd, Ehar Kala, Saluc OÜ

„Kliimamuutuste ABC“ õpiobjektid on loodud 2023. aastal

Projekt “Kliimateadlikkus koolist ühiskonda: laste, noorte ja õpetajate võimestamine kliimamuutuste mõjude vähendamiseks”